Co może oznaczać brązowe plamienie trwające długi czas?

Mam 19 lat. Ostatnie kilka miesięcy miesiączkę miałam regularnie co 30-31 dni - ściślej mówiąc 17 dnia każdego miesiąca. W ubiegłym miesiącu miesiączka nie pojawiła się u mnie, a 28 dnia dostałam brązowego plamienia. trwa ono do dziś. Nie jest ono ani obfite ani skąpe. Zauważyłam, że przy tym zabrudzeniu pojawia się czasem krew a czasem też i swędzenie, które ustępuje po dniu a po kilku znów się pojawia.
Czuję się normalnie, jak w każdy inny dzień, jedynie drażni mnie to przeciągające się już plamienie. W minionym roku zdarzało się że miałam krwawienia trwające do 2-3 tygodni. Zdarzyło się to może dwa, trzy razy.
Nadmienię, że z chłopakiem kochałam się jedynie w dni niepłodne, tuż przed okresem. Również ostatnio tak było (w październiku) a okres dostałam tydzień później, tego dnia którego powinnam. Zadzwoniłam do szpitala by umówić się na wizytę do ginekologa, jednak kazano mi przedzwonić jeszcze raz w styczniu, więc możliwe że termin wyznaczą mi dopiero na luty. Chcę się dowiedzieć, czy to może być coś poważniejszego, z czym nie należy zwlekać. Czy jednak mogę poczekać do kolejnego miesiąca?
Nicco

Witam serdecznie,

Współżycie podczas dnie niepłodnych nie chroni przed zajściem w ciążę. Co prawda prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest dużo mniejsze ale istnieje. Poza tym zdarza się, że kobiety będące  w ciąży mają 3-4 krwawienia przypadające na czas miesiączki. Dlatego aby wykluczyć ciążę proponuję wykonanie testu ciążowego.
Plamienia oraz świąd okolic intymnych mogą świadczyć o stanie zapalnym dróg rodnych. Wówczas wskazane jest jak najszybsze włączenie odpowiedniego leczenia. Poza tym są też inne przyczyny plamień przed miesiączką np. zaburzenia hormonalne. Dlatego powinna Pani jak najszybciej udać się do ginekologa aby określić przyczynę plamień.

Pozdrawiam