Co może oznaczać guz w obrębie tarczycy?

Witam Marek 60 lat USG tarczycy wykazało P prawy 13-8-28 P lewy 13-8-23 Cieśń 2 mm tarczyca nieco mniejsza o obniżonej echogeniczności z drobnymi zmianami włóknistymi biore lek Euthyrox ale mam po nim bole nóg i w klatce pisiowej odstawilem lek. mam skier do ednokrynologa ale wizyta będzie za 7 mc .Czy to coś poważnego jest ? bo mialem w rodzinie 3 wujków co mieli raka krtani a ojciec miał stomię

Szanowny Panie,

Obraz usg tarczycy sugeruje przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy o dłuższym czasie trwania. Wymiary tarczycy są poniżej normy, co może sugerować zapalenie zanikowe tarczycy. Jeśli źle się Pan czuje po Euthyroxie, powinien Pan oznaczyć TSH, FT4 i FT3 i skontaktować się z lekarzem, być może dawka leku jest nieodpowiednio dobrana. Jeśli nie oznaczał Pan, to proponuję oznaczenie przeciwciał antyTPO i aTG, których podwyższony poziom potwierdzi chorobę Hashimoto.

Z poważaniem,.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych