Co może oznaczać kłucie w obu piersiach?
Witam.
Mam 26 lat. Nigdy nie miałam robionego USG piersi ani mammografii, jedynie samobadanie. Jakiś miesiąc temu zaczęło mi dokuczać niezbyt bolesne, ale częste i nieprzyjemne uczucie kłucia w prawej piersi - dokładnie w zewnętrznej górnej części, z promieniowaniem w stronę pachy. Początkowo bagatelizowałam te objawy, ale od jakiegoś tygodnia podobne odczucia pojawiają się w lewej piersi. Ból nie ma związku z wykonywaniem jakiś ruchów bądź z uciskiem na pierś, pojawia się niezależnie.
Podczas samobadania nie wyczuwam raczej żadnego guzka choć przy ucisku budowa wnętrza piersi wydaje mi się niejednolita. Nigdy nie byłam w ciąży. Od 4 lat biorę tabletki antykoncepcyjne, po których jak dotąd czułam się dobrze. Oprócz tego nie zażywam regularnie żadnych farmaceutyków, choć mam skoliozę i cierpię niekiedy na dolegliwości ze strony kręgosłupa. Moja babcia zmarła na raka piersi, mama (lat 59) ma stwierdzone w obu piersiach liczne torbiele. Poza powyżej opisanymi dolegliwościami niekiedy odczuwam bolesność piersi związaną z zatrzymaniem wody, ale jest to uczucie zupełnie inne niż kłucie, które ostatnio mi towarzyszy. Umówiłam się już na wizytę ginekologiczną, ale byłabym wdzięczna za szybszą poradę.

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Rola kampanii edukacyjnych w leczeniu raka piersi
Witam serdecznie.
Dolegliwości o charakterze kłucia zwykle pochodzą z innego źródła niż tkanka piersi - zazwyczaj z podrażnienia nerwów międzyzebrowych (nerwobóle), co może mieć związek z Pani wadą kręgosłupa. Oczywiście ze względu na obciążenie rodzinne (rak piersi u babci) warto aby czesto odwiedzała Pani ginekologa (przynajmniej raz na pół roku). Lekarz Panią zbada i wykona badanie USG, dzięki czemu będzie można odpowiedzieć na pytanie czy wszystko ok.
Pozdrawiam serdecznie