Co może oznaczać krwawienie międzymiesiączkowe w moim przypadku?

Mam 30 lat, od około 5 lat zażywam tabletki antykoncepcyjne (2 razy zrobiłam sobie kilkomiesięczną przerwę, ostatnio parę mies. temu, ale miałam straszne problemy ze skórą i wróciłam do zażywania poprzednio przyjmowanych tabletek (5 lat temu zaczęłam je stosować głównie z powodu choroby skóry). Mniej więcej od tego momentu (parę mies. do pół roku) mam krwawienia miedzy okresami. Pytałam lekarza, ale stwierdził, że nic się nie dzieje. Niestety sytuacja się nie zmieniła i od 5 dni mam krwawienie, a zostały mi jeszcze 4 tabletki z opakowania. W związku z tym moje pytanie: czy jest to normalne dla osób długotrwale stosujących antykoncepcję? Czy powinnam zmienić rodzaj tabletek? Z tego, co się właśnie dowiedziałam z forum, brane przeze mnie tabletki są silne i nie powinno się ich tak długo stosować, aczkolwiek mój lekarz nie widzi w tym nic groźnego, skoro nadal je przepisuje... Czy może jestem w ciąży? Troszkę się skołowałam, czytając różne fora, niestety w najbliższym czasie nie będzie mi dane iść do lekarza, dlatego proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najlepszym źródłem informacji na temat Pani zdrowia jest przede wszystkim lekarz, który się Panią zajmuje, a nie fora internetowe. Powinna z nim Pani porozmawiać i poprosić o dokładną, zrozumiałą dla Pani informację.  Jeśli nie ufa Pani swojemu lekarzowi, powinna Pani poszukać innego, bo relacja pacjent - lekarz bez zaufania nie ma sensu.

Jeśli lekarz podczas badania wykluczył inne możliwe przyczyny krwawień śródcyklicznych (np. nadżerka), to można uznać, że są one spowodowane antykoncepcją hormonalną. Uporczywe plamienia śródcykliczne mogą skłonić lekarza do zmiany pigułek na inne, zawierające większą dawkę hormonów. Plamienia śródcykliczne mogą występować przy stosowaniu preparatów o stosunkowo niskiej zawartości hormonów.

Jeśli zażywa Pani tabletki prawidłowo (stosuje je Pani regularnie, codziennie o tej samej godzinie), nie występowały wymioty, ciężkie biegunki i nie zażywała Pani leków mogących osłabić działania antykoncepcji hormonalnej (np. niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwgruźlicze, przeciwpadaczkowe...), to ryzyko ciąży jest bardzo małe, mniejsze niż 1% (wskaźnik Pearla mniejszy niż 1).

Pisze Pani: "z tego, co się właśnie dowiedziałam z forum, brane przeze mnie tabletki są silne i nie powinno się ich tak długo stosować". Informacje na temat leków należy czerpać z pewnych źródeł: ulotek leków, publikacji dotyczących leków, strony internetowej producenta leku, od farmaceuty, od lekarza, a nie z forum. Jeśli ma Pani wątpliwości co do swojego leku, proszę porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

Pozdrawiam!