Co może oznaczać mój wynik badania kręgosłupa?

Pogłębienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego. W większości badanych trzonow obecne są drobne guzki Schmorla. Tarcze z cechami niewielkiego odwodnienia. Zmiany przeciążeniowe w stawach miedzywyrostkowych. Na poziomie L4-L5, L3-L4, L2-L3 widoczne są lewoboczne uwypuklenia tarcz miedzykręgowych na osteofitach na około 3-3,5 mm. Zmiany na tych poziomach spływają otwory miedzykręgowe, gdzie nieco przylegają do korzeni nerwowych. Reszta w normie więc nie piszę. Bardzo proszę o interpretację, ponieważ wizytę u neurologa mam za 2,5 miesiąca.

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane niewielkie zmiany dyskopatyczne i zwyrodnieniowe kręgosłupa. Interpretacja wyniku możliwa jest wyłącznie po uwzględnieniu pani stanu klinicznego (objawów). Od tego zależy również ewentualne leczenie. Jeśli nie ma pani objawów dyzurycznych lub neurologicznych objawów ubytkowych sugeruję poczekać na wizytę u lekarza prowadzącego.