Co może oznaczać niedobów kwasu foliowego i witaminy B12?

Witam. Od dłuższego czasu leczę się na przewlekłe zapalenia pęcherza, lecz ostatnim razem poszłam do lekarza ze względu na bardzo złe samopoczucie. Bardzo często boli mnie głowa, miewam mdłości i ogólnie jestem bardzo słaba. Cokolwiek zrobię, dostaję zadyszki i muszę odpoczywać, nawet po zaścieleniu łóżka :( Do tego dochodzą duszności i kołatania serca. Dostałam skierowanie na badanie krwi i okazało się, że żelazo mam w normie, TSH również, lecz doktora zaniepokoił niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego. Nie mam wyników, bo zostały u lekarza, ale przepisano mi zastrzyki i lekarz powiedział, że leczenie potrwa kilka miesiecy minimum :( Stąd moje pytanie. Z czym się wiążą takie niedobory? Czy jest to coś groźnego? I czy ten niedobór oznacza anemię? Jakie jest prawdopodobieństwo wyleczenia? Bardzo się boję, bo lekarz powiedział, że mam za mało płytek krwi :( Moja babcia leczyła się na coś takiego i zmarła na białaczkę. Czy taki niedobór B12 prowadzi do białaczki?
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Niedobór kwasu foliowego i niedobór witaminy B12 prowadzą do niedokrwistości (anemii) megaloblastycznej. Najczęstszymi jej przyczynami jest przewlekła choroba zapalna żołądka - dlatego powinna mieć Pani wykonaną gastroskopię.

Inne częste przyczyny to: nieprawidłowa dieta (ścisły wegetarianizm, za dużo alkoholu), inne choroby przewodu pokarmowego (również pasożyty), wątroby.

Nieleczony, długotrwały niedobór tych witamin wiąże się z wieloma powikłaniami, ale skoro ma Pani już wdrożone odpowiednie leczenie - Pani to nie grozi. Anemia ta nie prowadzi do białaczki

Jeżeli chodzi o wyleczenie - to zależy, jaka jest przyczyna. Jeżeli dieta - wystarczy odpowiednio ją zbilansować (kwas foliowy jest w świeżych warzywach, B12 w mięsie). Jednak jeżeli jest przyczyna, taka jak np. wrodzony niedobór czynnika Castele'a (potrzebnego do wchłaniania witaminy B12) - potrzebna jest stała suplementacja  (zastrzyki raz w miesiącu).

W związku z powyższym - po zakończonym leczeniu (np. po pół roku) należy ponownie skontrolować poziom tych witamin. Ponadto należy postarać się określić przyczynę tych niedoborów.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!