Co może oznaczać podwyższenie ALT?

Podwyższone ALT Witam. Zrobiłem ostatnio próby wątrobowe (nie przypadkowo, związane było to z ciągłym zmęczeniem, wzdęciami, uciskiem z prawej strony), ALT wyszło 54. Nie będę owijał w bawełnę, od 5 lat dość sporo piję alkoholu, czasem zdarza się że 3-4 dni w tygodniu w ilościach doprowadzających do tzw "urwania filmu". Badania wykonywałem 3 dni po 3 dniowym "ciągu" alkoholowym. Czy mogło to wpłynąć na wyniki? Czy ALT 54 to dużo czy nie ma jakiegoś dużego powodu do obaw? Co w takim razie z alkoholem?

Lek. Paweł Szadkowski

Próby wątrobowe rzeczywiście najlepiej wykonywać po pewnej przerwie od "ciągu alkoholowego". Wynik ALT nie jest bardzo wysoki, niemniej może wskazywać na to, że zmiany w wątrobie już się zaczynają i np. za kilka miesięcy stan może się pogorszyć. Proszę za jakiś czas powtórzyć badania, zobaczyć, czy poziomy enzymów wątrobowych nie narastają. Jeśli występuje ból i ucisk po prawej stronie brzucha, może Pan wykonać jeszcze usg jamy brzusznej z oceną wątroby. Proszę pamiętać, że alkohol w takich ilościach znacznie szkodzi zdrowiu. Nawet jeśli teraz Pan jest zdrowy, prędzej, czy później zaczną się problemy z wątrobą, trzustką, układem nerwowym.