Co może oznaczać powiększony poziom płytek krwi?

Proszę mi powiedzieć czy przy podwyższonych płytkach krwi 570 tys. Inne parametry są w normie konieczna jest biopsja szpiku? Bardzo boję się tego zabiegu. Płytki krwi mam podwyższono od ok. dwóch lat. Nie mam żadnuch dolegliwości

Lek. Paweł Szadkowski

Nadpłytkowość samoistna rzeczywiście jest stanem, który należy rozpoznawać w biopsji szpiku. Innymi przyczynami mogą być tzw. nadpłytkowość rzekoma (przy krioglobulinemii), nadpłytkowość rodzinna, odczynowa (w przebiegu nowotworów np. trzustki, przy niedokrwistości z niedoboru żelaza, przy przewlekłych chorobach zapalnych, u alkoholików, w niedokrwistości hemolitycznej, polekowej) i wiele innych. Najlepiej, gdyby udała się Pani do Poradni Hematologicznej i omówiła swój stan ze specjalistą.