Co może oznaczać powiększony węzeł chłonny potyliczny u rocznego dziecka?

Witam. Bardzo proszę o udzielenie informacji na poniższe pytania: U 2 miesięcznego dziecka, chłopca odkryłem jeden powiększony węzełek chłonny na potylicy. Miał ok. 5 mm długości w najdłuższej linii i znajdował się po stronie wykonanego po porodzie szczepienia przeciwko gruźlicy (szczepienie wykonano podobno bardzo głęboko i strupek pojawił się dużo później niż powinien). Drugi węzełek po przeciwnej stronie jest w normie (ok. 3-4mm). Pediatra powiedział, że wszystko jest ok i ten większy węzełek jest wyczuwalny ale niepowiększony, zlecił jednak badanie krwi z rozmazem, który okazał się prawidłowy. Ten stan utrzymywał się przez 9 miesięcy. Ostatnio dziecko (obecnie 12 miesięczne) zostało pogryzione przez komary w główkę (może z 5 lub 6 ukąszeń), troszkę też kichało (ale przeszło - brak też podwyższonej temperatury) i miało ze 3 małe wypryski na skórze głowy, a ten większy węzełek się lekko wybrzuszył, nieco powiększył i ma teraz ok. 7mm długości. Drugi węzełek, ten mniejszy, pozostał bez zmian. Moje pytanie, bo normalnie zwariuję ze stresu, czy wielkość węzełka jest prawidłowa? Czy jego powiększenie i uwypuklenie jest efektem jakiejś infekcji, bądź ukąszenia przez komary? No i najważniejsze pytanie, czy taki powiększony węzełek nie jest zwiastunem czegoś "straszliwego". Pediatra powiedział podobno żonie, że węzełki potyliczne nie wiążą się u dzieci z chorobami rozrostowymi a jedynie infekcjami. Pragnę zaznaczyć, że powiększony jest tylko i wyłącznie ten jeden węzełek (powiększony jest już 3 dni), a dziecko jest energiczne, zadowolone, ma apetyt, przybiera na wadze, czyli ogólnie ok. Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

O powiększeniu węzłów chłonnych mówimy jeśli ich średnica przekroczy 10 mm. Zjawiskiem w pełni normalnym jest powiększanie się węzłów chłonnych podczas wszelkiego typu infekcji( np. skóry górnych dróg oddechowych, próchnicy), w ten sposób mogą one skuteczniej zwalczać patogeny. Skoro ogólny stan dziecka nie budzi pańskich zastrzeżeń a badania i opina lekarza nie sugerują procesy chorobowego to nie widzę powodu do niepokoju.