Co może oznaczać problem ze zgagą?

Dzień dobry. Mam pytanie co mi może być. Zaczęło się od zgagi ktora trwala ok miesiąca. Po tabletkach controlling controlling problem się ze zgaga zmniejszył ale czasem mimo leków powraca. Gastroskopia wyszła bardzo dobrze. Nie wskazuje na refluks. Badania ob crp morfologia żelazo helikopter w normie. Bez leków problem wraca. Od 2 miesięcy mocno czerwone gardło bez bólu. Wymaz z gardła ok. Co mi może być?

Lek. Paweł Szadkowski

Pana objawy, reakcja na leczenie i przebieg choroby świadczą o chorobie refluksowej przełyku. Złotym standardem diagnostycznym jest - ambulatoryjne, 24-godzinne monitorowanie pH w przełyku (tzw. pH-metria) z równoczesnym pomiarem impedancji przełykowej. Ale właściwie nie jest ona u pana konieczna ze względu na typowy przebieg. Wymaga pan leczenia i okresowej kontroli (u lekarza rodzinnego lub gastroenterologa). Bardzo dobrze, że została wykonana gastroskopia.