Co może oznaczać silny lęk przed wychdzeniem z domu?

Witam.Od paru lat choruje na nerwice z zaburzeniami lękowymi jakoś sobie radzilam brałam leki ale od pewnego czasu mam tak silne lęki przed wychodzeniem z domu że nie wiem co się zemna dzieje.Sama nigdzie nie wyjdę bo się boję zastanawiam się czy to nerwica ponieważ zrobiłam się bardziej placzliwa wrażliwa odnoszę wrażenie jakbym wszystkim przeszkadzała a szczególności swojej rodzinie.nie potrafię sobie samej pomuc.prosze o jakąś podpowiedź.

Witam serdecznie
Chciałabym zachęcić Panią do podjęcia psychoterapii, aby powolutku pokonać nerwicę, a może i depresję. Warto zapytać psychiatrę, czy poleca grupową czy indywidualną psychoterapię. Ale najważniejsze jest Pani zdanie, tj. w której opcji czułaby się Pani bardziej komfortowo.

Gdyby chciała Pani raczej jeszcze nie wychodzić z domu, to zapraszam do sesji on-line/skype.
Warto zobaczyć, co się takiego zadziało w Pani życiu, że zaczęły/nasiliły się lęki. O co w tym chodzi? Co by się stało z bliskimi, gdyby nagle Pani wyzdrowiała i pozbyła się lęków. Jak zmieniłaby się Pani codzienność? Jak zmieniłyby się relacje w rodzinie? Czy byłoby to dobre? Czy może byłyby jakieś minusy tej sytuacji?
Pozdrawiam życząc Pani szybkiego powrotu do zdrowia i zapraszam do mojego profilu na FB, gdzie prowadzę ciekawe strony dotyczące psychoterapii indywidualnej i rodzin (psychoterapia systemowa), par i grupowej.
Proszę spróbować coś zmienić w swoich codziennych przyzwyczajeniach i spróbować coś nowego :) by oderwać myśli od lęków.
Pozdrawiam
Łucja Fitchman

Witam Panią,
Nie wspomina Pani nic o tym, jaki tryb życia Pani prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywała Pani jakieś stresujące sytuacje?
Czy w Pani życiu wydarzyło się coś szczególnego?
Pani objawy wskazują na zaburzenia lękowe.
Napisała Pani „…sama nigdzie nie wyjdę bo się boję…”.
Możliwe, że są to początki agorafobii, która przejawia się
np. lękiem przed podróżowaniem, lękiem przed przebywaniem
w zamkniętych miejscach, np. w sklepie, w kinie;
lękiem przed przebywaniem w tłumie;
lękiem przed wyjściem z domu… itp.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre, doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pani bezpodstawny,
a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona,
staje się wszechobecny i przyjmuje postać różnych
fobii - stąd u Pani lęk przed wyjściem z domu.
Człowiek dotknięty agorafobią stale doświadcza
obezwładniającego lęku m.in. przed przemieszczaniem się
i w związku z tym nieustannie przeżywa katusze.
Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie tego typu
sytuacji napełnia ogromnym lękiem.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła leczenie,
psychoterapię, gdyż lęki mogą doprowadzić
do izolacji społecznej.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać spokój, równowagę
wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl