Co może oznaczać suchość błon śluzowych?

Dzień dobry. Proszę o pomoc, gdyż żaden lekarz nie mówi mi co mi jest. Od wielu lat cierpię na suchości bł. śluzowych. Okulista stwierdził zespół suchego oka, w badaniach reumatologicznych nic nie wyszło. Podwyższone lekko CRP, usg ślinanek złe (przyuszne pokryte naciekami i ze stanem zapalnym). Laryngolog powiedział, że przy masażu ślinianki przyuszne nie wydzielają w ogóle śliny i są za pewne trwale uszkodzone. Co może być przyczyną trwałego uszkodzenia ślinianek? Co dalej?

Musisz przebadać krew w kierunku chorób autoimmunizacyjnych a więc RZS, tocznia rumieniowatego układowego a szczególnie w kierunku zespołu Sjogrena. Zbadaj krew na obecność ANA i czynnika reumatoidalnego /RF/ w klasie IgM i IgA. Zbadaj poziom przeciwciał anty-SSA/Ro, anty-SSB/La i anty TPO. Morfologia krwi, proteinogram, profil lipidowy. Wskazana biopsja cienko igłowa /BAC/ ślinianki przyusznej do badania histopatologicznego. to nam wszystko wyjaśni. Proste.