Co może oznaczać tak częste oddawanie moczu?

Witam od około 2 miesięcy mam pewien problem...często korzystam z ubikacji. Oprócz tego i uczucia parcia na pęcherz nie odczuwam żadnych dolegliwości. Sama nie wiem jak na to mam patrzeć, ponieważ od początku swoich dolegliwość lekarze zapisywali mi f***, następnie urolog robił mi usg wspomniał o przewlekłym zapaleniu nerek i zapisał m*** i u***. Podczas brania tych leków oddawanie moczu następowało nawet jeszcze częściej...teraz 4 dni po odstawieniu leków mniej więcej 8-12 razy na dzień. W nocy przeważnie wstaje 1 ewentualnie 2 razy. Już czasem się  zastanawiam czy sobie tego nie uroiłam ale nie zmienia to faktu że jednak do ubikacji chodzę. Wczorajsze wyniki badań jednak chyba nie wskazują na nic poważnego ale i tak to dla mnie uciążliwe jest: badania na Chlamydia w porządku ogólne moczu: barwa: żółta, glukoza: w normie, bilirubina, ciała kketonowe, erytrocyty, białko, leukocyty, azotyny : ujemny ciężar właściwy : 1,025, pH 5, kwas askorbinowy 40 mg/dl urobilinogen : w normie, nabłonki płaskie : pojedyncze, leukocyty i erytrocyty: 1-2 wpw, bakterie nieliczne CRP: 0,5 , glukoza w surowicy 92,6, leukocyty 5,9, MID 0,5, l.granulocyty 3,0, odsetek 50,2 RBC 4,41, HGB 13,4, HCT 40%, MCV 90,7, MCH 30,4, MCHC 33,5, RDW 14,5%, PLT 419 odczyt Biernackiego 10mm/godz Jeśli maja Państwo jakiś pomysł co może mi być to bardzo proszę o odpowiedz

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Częstotliwość oddawania moczu jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników, takich jak na przykład ilość spożytych płynów, siła mięśni pęcherza lub nawyków. Z reguły kobiety wykonują tą czynność od 2 do 6 razy dziennie. Książkowo przyjmuje się, że tzw. częstomocz dzienny występuje, kiedy oddajemy mocz w małych porcjach, częściej niż siedem razy w ciągu dnia. Częstomocz nocny zaś to wybudzanie się z uczuciem potrzeby oddania moczu dwa lub więcej razy w ciągu nocy.

W przypadku zaobserwowania takiego objawu po pierwsze należy diagnozować pacjenta w kierunku zapalenia dróg moczowych. Ponieważ zostało to u Ciebie wykonane, warto poszerzyć diagnostykę o cystografię, usg jamy brzusznej i badanie urodynamiczne. Badania te powinny wskazać przyczynę Twoich problemów. Jeżeli okazałyby się natomiast prawidłowe, może to znaczyć, że częstomocz ma w Twoim przypadku etiologię psychogenną.