Co może oznaczać tak dziwny wykres temperatur?

Mam 27 lat, 7 miesięcy po cesarce. Obecnie przechodzę jakiś dziwny cykl. 1 dzień cyklu 28.02, do 13 dnia cyklu temperatura była na poziomie 35,9-36,2, w 13dc 36,4, co wyglądało na skok owulacyjny, jednak 14 i 15dc znowu 36,2, w 16dc 36,0, 17 i 18dc 36,1, po czym skok w 19dc na 36,5 i kolejne dni 36,3; 36,3; 36,4;36,5 i nagle w 24 dc 36,1 i w 25 36,6. Wygląda to więc na opóźnioną owulację, nie w 13 dc jak myślałam tylko dopiero w 19dc. Pierwszy raz mam do czynienia z opóźnioną owulacją, oczywiście od czasu kiedy mierze temperaturę, wiem też, że zdarzają się cykle bezowulacyjne. Mnie natomiast najbardziej niepokoi ten spadek jednodniowy po owulacji, gdzie temperatura pozostaje podwyższona do okresu. Co on może znaczyć? Czy mogę być w ciąży? Współżyłam z mężem w dni płodne z prezerwatywą, ale w tym cyklu zupełnie się pogubiłam. Kiedy mogę najwcześniej zrobić test? Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Witam!

Zacznę od tego, że na czas owulacji wpływa bardzo wiele czynników, m.in. stres, przeziębienie, odchudzanie, gorączka... Dlatego przesunięcie owulacji nie jest niczym niepokojącym.

Pomiary temperatury w cyklu nigdy nie są bardzo dokładne. Niewielkie wahania temperatury również nie są niczym nienaturalnym. Spadek temperatury o 0,4 stopnia może wynikać z błędu pomiaru (bardzo częste) lub po prostu z wpływu jednego z wielu czynników zmieniających w nieznacznym stopniu temperaturę ciała (podobne jak przy owulacji) albo z obu na raz. W każdym razie nie wskazuje to na ciążę.

Test należy wykonać w terminie spodziewanej miesiączki. Do badania najlepiej użyć porannego moczu, w którym stężenie oznaczanego hormonu jest największe.