Co może oznaczać taki wynik markera nowotworowego?

U mojej 15-letniej córki po badaniu rezonansem magnetycznym stwierdzono podejrzenie nowotwora kości tzw. enchondroma w dolnej części kości udowej. Córka od prawie trzech lat narzeka na bóle nóg. Bywają one bardzo silne, nawet nie potrafi chodzić. Zrzucano winę na bóle wzrostowe, ale nie wierzyłam temu. Chodziłam nadal po lekarzach. W marcu miała robiony rezonans magnetyczny i tam stwierdzono j.w. Po wizycie u lekarza chirurga ortopedy, ten zlecił obserwację i nic więcej. Posłuchałam go, jednak nie dawało mi to spokoju, bo córka ciągle narzekała na bóle nóg. Sama prywatnie poszłam zrobić jej badania markera nowotwora kości (osteokalcynę). Wynik ma 83.25 ng/ml. a granica jest od 11.0 - 43.0. Jestem tym bardzo zaniepokojona. Proszę mi powiedzieć jak teraz działać i co robić? To jest moja córka i martwię się o nią, boję się co się z nią dzieje. Jestem załamana. Bardzo proszę o poradę. Dziękuję i pozdrawiam, zatroskana mama

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Osteokalcyna to białko syntetyzowane przez osteoblasty, odontoblasty i hipertroficzne chondrocyty.

Jest uważana za wysoce swoisty marker wielkości obrotu kostnego i świadczy o aktywności osteoblastów. Jej poziom wzrasta w następujących chorobach:
- osteoporoza,
- nadczynność przytarczyc,
- choroba Pageta,
- nadczynność tarczycy,
- nowotwory kości.

Jak Pani zauważyła powodem wzrostu osteokalcyny u córki mogą być również inne stany chorobowe, a nie tylko obserwowany endochondroma.
By dokładnie zweryfikować przyczynę konieczna jest jednak wizyta u specjalisty.