Co może oznaczać takie mówienie u 19-miesięcznej córki?

Dzień dobry. Martwię się o córeczkę ma 19 miesięcy i tylko mówi mama,tata,baba. Córeczka na dzidka mówi tata na wujka i tak samo na babcie mama itd. Czy to jest powód do nie pokoju?

Drugi okres rozwoju mowy tzw. okres wyrazu, przypada na drugi rok życia dziecka (L. Kaczmarek 1977). Funkcję pełnej wypowiedzi w mowie dziecka pełnią ułamki wyrazów, pojedyncze wyrazy lub złożenia kilku wyrazów, bez odpowiednich końcówek fleksyjnych. Takie pojedyncze słowo początkowo posiada rozległe znaczenie, wzmacniane często gestem i odpowiednią prozodią - w przypadku Pani córki może to być słowo "tata".
Około 18. miesiąca życia zanikają pojawiające się wcześniej dźwięki niewystępujące w mowie otoczenia. Pojawiają się powtórzenia , naśladowania zasłyszanych wyrazów. Na początku słowa są upraszczane, skracane, mogą być nieprawidłowo odmieniane. Najpierw są to wyrazy 2-3 sylabowe. Słownictwo czynne w wieku półtora roku liczy około 20 - 100 słów, w wieku 2 lat ok. 250 - 400. W tym wieku dzieci coraz szybciej rozpoznają wyrazy, a słuchowo rozpoznają już prawie wszystkie fonemy. Artykułowane są już samogłoski ustne oraz spółgłoski p, b, t, d, czasem k, g, f, w, a także ś, ź, ć,dź - często realizowane nieprawidłowo. Wymowa w tym okresie jest jeszcze niestabilna - występują zmiękczenia, powtórzenia sylab w wyrazie, opuszczenia głosek i sylab w nagłosie lub wygłosie, uproszczenia grup spółgłoskowych, elizje, upodobnienia, kontaminacje (połączenia wyrazów w jeden), a także substytucje głosek trudniejszych na łatwiejsze. (Łobacz 2005)
Jeśli córeczka nie posiada dysfunkcji fizjologicznych, a dynamika rozwoju we wszystkich sferach jest prawidłowa to proponuję wspierać dalszy rozwój jej mowy. Jeśli w wieku 2 lat nadal mowa córeczki będzie Panią niepokoiła proponuję udać się na konsultację logopedyczną po instruktaż. Następnie należałoby monitorować rozwój dziecka przez ok. 2-3 miesiące.