Co może oznaczać wynik badania TK płuc?

Wynik TK: W Sp6 dyskretne pasmowate zwłóknienia-poza tym zmian ogniskowych płuca prawego nie uwidoczniono. W SL1/2 pasmowate zwłóknienia oraz guzki zwapniałe (ok. 16mm s®-post TBC ,,pogrubiała opłucna w szczycie i w szczelinie skośnej". Aorta piersiowa nieposzerzona. Tętnica płucna, żyła główna górna w normie. Powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia oraz wolnego płynu w jamach opłucnowych nie uwidoczniono. Pomożecie mi to zinterpretować?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Takie badanie zawsze należy interpretować w oparciu o stan kliniczny pacjenta. Jeżeli nie ma Pan dolegliwości, to wydaje się, że wynik wskazuje na występowanie zmian pogruźliczych (mógł Pan przejść gruźlicę w młodości nawet o tym nie wiedząc). Zawsze jest wskazana wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego w celu prawidłowej interpretacji wyniku badania.