Co może oznaczać wynik gastroskopii u 68-letniej kobiety?

Witam. Wczoraj zrobiono mi gastroskopię, oto opis: Przełyk bez zmian, w połączeniu przełykowo-żołądkowym 2 wypustki śluzówki barwy łososiowej dł. ok. 5 mm. Wpust lużny, nie opina szczelnie endoskopu. Zołądek podatny na insuflację, sklepienie, trzon i antrum na całym obszarze bez zmian. Odźwiernik drożny symetryczny. Opuszka, kolanko i część druga dwunastnicy bez zmian. Test ureazowy ujemny. Zalecenia: ipp 1x dawka standardowa przez 8 tygodni. Co oznaczają te wypustki koloru łososiowego? W poprzednich gastroskopiach nic takiego nie występowało. Nie pobrano mi żadnych wycinków, a kolejną gastroskopię zalecono za 3 lata. Czy to może być przełyk Barretta? czy to jest coś niepokojącego?

Lek. Paweł Szadkowski

Warunkiem stwierdzenia metaplazji jelitowej do rozpoznania przełyku barretta jest badanie histopatologiczne wycinka. Nie zostały u pani opisane istotnie niepokojące patologie. Luźność wpustu może czasem częściowo odpowiadać za występowanie refluksu przełykowego. W celu dokładnej interpretacji najlepiej udać się do lekarza prowadzącego.