Co może oznaczać wysoki stan fosfatazy alkalicznej?

Witam, chciałbym zapytać co może oznaczać wysoki stan fosfatazy alkalicznej u mojego 4 miesięcznego synka? Dziś właśnie odebraliśmy wyniki badań moczu i okazuje się, że jest 536.20 IU/l przy normie tego laboratorium wynoszącej 82-383. Musze dodać, że syn jest wcześniakiem (urodził się w 35 tygodniu ciąży i w trzeciej dobie życia wykryto u niego posocznice i zapalenie opon mózgowych). Wyniki morfologii bardzo dobre, wapń 2,54 (norma 2,15-2,55), fosfor nieorganiczny 2,35 (1,25-2,1). Chciałbym także wspomnieć,  być może ma to jakieś znaczenie, że po wyjściu ze szpitala zrobiliśmy mu usg jamy brzusznej i było podejrzenie zwapnień w lewej nerce. Oczywiście udamy się z tymi wynikami do jego pediatry, ale chciałbym mieć także ocenę innego specjalisty. Dziekuję bardzo.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Poziom fosfatazy alkalicznej u dzieci może być wyższy od opisywanych norm. Generalnie najczęstsze - patologiczne -  przyczyny zwiększenia aktywności fosfatazy alkalicznej to krzywica, osteoporoza, zaburzenia w odpływie żółci (cholestaza), uszkodzenie wątroby, zespół złego wchłaniania z uszkodzeniem kosmków jelitowych, nadczynność tarczycy itp.

Myślę, że wizyta u pediatry, który zbada synka wyjaśni czy w jego przypadku poziom trzeba uznać za niepokojący i wykonać dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie.