Co może oznaczać występowanie tych alloprzeciwciał?

Ostatnio oddałam krew do badania. Otrzymałam następujęace wyniki: Grupa krwi 0RhD Fenoty D K- NN, BTA ujemny, w surowicy wykrywa się nieregularne alloprzeciwciała o swoistości anty-M z układu MNS. Dodam, że do tej pory nie byłam w ciąży. Co może oznaczać występowanie tych alloprzeciwciał?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Generalnie określa się grupę krwi na podstawie antygenów A,B,0 oraz obecności lub braku obecności antygenu Rh. Ale na krwinkach występuje jeszcze wiele innych antygenów, których obecność może mieć wpływ np. przy przetaczaniu krwi lub w trakcie ciąży (szczególnie obecność przeciwciał do tych antygenów, bo to przeciwciała przenikają przez łożysko). Generalnie uważa się, że obecność przeciwciał anty-M z układu MNS nie ma znaczenia dla przebiegu ciąży (ich obecność raczej nie wpływa na wystąpienie choroby hemolitycznej noworodków- w 2007r zaobserwowano tylko 5 takich przypadków). Natomiast obecność tych przeciwciał może mieć znaczenie w trakcie przetaczania krwi. Warto mieć ten wynik przy sobie w trakcie hospitalizacji.