Co może powodować ból jajników?

Witam, mam 17 lat. Od kilku jakiś 3 miesięcy odczuwam ból jajników (średnio co 2-3 dni), wcześniej nie był taki silny, jednak teraz się pogłębia. Ostatnio nawet leki przeciwbólowe nie pomagają. Dlatego umówiłam się już na wizytę do ginekologa, bo nie zamierzam tego lekceważyć. Jednak chciałabym wiedzieć czym to może być spowodowane? Dodam, że miesiączkuję bardzo nieregularnie. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ból jajników nigdy nie powinien być lekceważony. W większości przypadków jego przyczyny są stosunkowo niegroźne. Lekarz przed badaniem zbierz dokładny wywiad. Oprócz samego bólu będzie go interesował przebieg i obfitość miesiączek i wszelkie objawy towarzyszące bólowi.

Ból może być spowodowany przez torbiel, powstałą po nieudanej owulacji. Nieregularne miesiączki mogą wskazywać na taką przyczynę bólu. Jeżeli miesiączki są obfite i bolesne to przyczyną bólu może być endometrioza. Nieregularne miesiączki w połączeniue z upławami z dróg rodnych mogą wskazywać na zapalenie przydatków.

Najrzadziej ból jajników jest spowodowany zmianami nowotworowymi o łagodnym albo złośliwym charakterze. W każdym z tych przypadków leczenie i dalsze rokowania będą inne.

Pozdrawiam serdecznie!