Co może powodować krew w stolcu u 21-latki?

Witam, Jestem 20 letnią kobietą i zastanawiam się, czy mój problem jest poważny. Sporadycznie po załatwieniu się na papierze widze odrobinę krwi, kropeczki niemalże. I szczypie mnie po tym odbyt. Czy moze być tak, że poprostu przecieram sobie zbyt skórę przy odbycie i stąd te śladowe ilości krwi? Są one nie za kazdym razem i wlasnie z reguły widoczne w końcowej fazie podcierania. Trochę mi niezręcznie iść z taką opowieścią do lekarza, dlatego pytam online, z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,

Najczęstszą przyczyną są żylaki odbytu (hemoroidy). Mogą być również wewnętrzne, wówczas ich Pani nie zobaczy. Jedną z przyczyn może być również szczelna odbytu. Warto byłoby, aby zbadał Panią lekarz, choć może być to dla Pani krępujące. Proszę wykonać równiez morfologię i zobaczyć, czy nie ma Pani przez te objawy anemii oraz próby wątrobowe. Jeśli bardzo krępuje się Pani wizyty u lekarza, proszę zakupić czopki Hemorectal i zakłądać jeden czopek na noc - po dokładnym wypróżnieniu i umyciu się. Dodatkowo może Pani smarować okolicę na noc maścią witaminową lub linomagiem. Zaparcia mogą nasilać tego typu dolegliwości, więc warto zadbać o właściwą dietę. Dodatkowo może Pani zakupić sobie tabletki z diosminą i hesperydyną i przez 7 dni brać w zwiększonej dawce 2x2 tabl. Jeśli objawy nie ustąpią po tygodniu sugerowałbym wówczas wizytę u internisty lub gastrologa.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz