Co może spowodować, że dawca szpiku nie zostanie poddany transplantacji?

Witam ;) Mam 24 l i mam ostrą białaczkę limfoblastyczną, potrzebny jest przeszczep. Mam już dawcę, będzie nim mój brat ;))))))). Interesuje mnie, co mogłoby przeszkodzić w transplantacji szpiku dla mnie? Przeczytałam, że np. po wykonaniu tatuażu trzeba odczekać kilka miesięcy, aby mogło dojść do przeszczepu, lub wirusowe zapalenie watroby, które może całkowicie zdyskwalifikować dawcę (czy w takim razie warto się zaszczepić?) Bardzo proszę o jak najbogatszą listę takich przykładów, czego unikać. Z góry dziękuję za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam ;))))

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

To bardzo dobra wiadomość i życzę dużo powodzenia!

Jeżeli chodzi o kryteria wyłączenia dla dawcy szpików, to większość jest niezależnych od dawcy.  Pani brat nie może chorować na niektóre przewlekłe choroby typu: cukrzyca na lekach przeciwcukrzycowych czy też aktywna postać astmy. Są też choroby, które muszą być po prostu dobrze kontrolowane i wtedy nie wykluczająz bycia dawcą, np. padaczka, nadciśnienie. Dlatego warto, by Pani brat udał się do lekarza pierwszego kontaktu na kmpleksową ocenę stanu zdrowia.

Zakażenia wirusami takimi jak HIV, czy zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C - dyskwalifikują z bycia dawcą szpiku. Dlatego ważne jest, by się wystrzegał zachowań ryzykownych: czyli właśnie wykonywanie tatuaży, piercing, ostrożność w zachowaniach seksualnych. Jeżeli chodzi o szczepienie przeciwko wirusowi HBV warto się skonsultować z ośrodkiem przeszczepiającym, jaki jest zalecany minimalny termin między ostatnim szczepieniem, a procedurą oddania szpiku.

Tutaj znajdzie Pani filmik na temat oddawania szpiku.

Serdecznie pozdrawiam!