Co może znaczyć mój lęk przed płcią przeciwną?

Witam mam 28 lat i wydaje mi się że do końca życia będę sam, aby zaspokoić swoje potrzeby seksualne od dziecka się masturbowałem ale to już nie wystarczało więc w wieku 21 lat zacząłem korzystać z usług prostytutek, pierw tylko pod wpływem alkoholu a później na trzeźwo gdy się przełamałem. Jestem po psychoterapii poznawczo-behawioralnej ponieważ mam dziwną odmianę fobii społecznej w której odczuwam irracjonalny lęk do losowych osób. Miałem tylko jedną dziewczynę w życiu i to bardzo krótki okres czasu i jak z nią przebywałem czułem właśnie ten straszny dyskomfort i nawet cieszyłem się że ze mną zerwała ponieważ nie odczuwałem tego irracjonalnego lęku. W ogóle jak rozmawiam z płcią przeciwną nie będąc pod wpływem alkoholu to często nie mogę się wyluzować zaczynam się jąkać, odczuwać pustkę w głowię a czasami marzę o tym żeby sobie już poszła...

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za kontakt :)

Zachęcałabym Pana do podjęcia pracy terapeutycznej (rozwojowej) nad wzmocnieniem samooceny, pod okiem Psychologa/Psychoterapeuty.

Z przesłaniem dla Pana radości i powodzenia!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Dzień dobry,

Wydaje się, że Pański lęk przed kontaktem z innymi osobami, ma związek z lękiem przed bliskością, która zasadniczo pojawia się w związku z drugą osobą. Być może w tym kontekście warto byłoby przyjrzeć się Pańskim relacjom z najbliższymi osobami w rodzinie (ojcem, mamą, ewentualnie rodzeństwem, o ile je Pan posiada), by móc zrozumieć, skąd się ten lęk bierze.

Innym problemem, który wart jest uwagi jest fakt, że relację z kobietą postrzega Pan właściwie wyłącznie jako relację, która służyć ma zaspokojeniu Pańskich potrzeb seksualnych - co może mieć związek z wcześniejszymi doświadczeniami masturbacyjnymi oraz kontaktami z prostytutkami. Innymi słowy - być może Pański lęk przed związkiem prowadził Pana do takich zachowań (masturbacja, korzystanie z płatnego seksu), które chronią Pana przed nawiązaniem relacji z drugą osobą. Z drugiej strony - kontynuowanie tego rodzaju zachowań z kolei ogranicza Pana postrzeganie relacji damsko-męskiej do relacji wyłącznie seksualnej.

Tak czy inaczej - warto byłoby chyba ponownie skorzystać z terapii psychologicznej, jednak chyba nie takiej, która dotyczyłaby usunięcia czy ograniczenia irracjonalnych lęków, a poszukałaby jego przyczyn.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
www.abovo.bialystok.pl