Co może znaczyć nieprawidłowy zapis EEG?

Czynność podstawowa EEG zróżnicowana przestrzennie. W odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych składa się z rytmu alfa 8-9 c/s o amplitudzie do 55 uV oraz serii niskonapięciowego rytmu beta. Rz obecna. Na tym tle w okol. tylnoskroniowych i ciemieniowo-potylicznych obustronnie ze zmienną przewagą strony częściej po prawo rejestruje się pojedyncze fale ostre oraz liczne grupy i serie fal theta 5,5-7,0 c/s o amplitudzie wyższej od amplitudy tła zapisu. Zmiany te kilkakrotnie propagują do przednich odprowadzeń. Hv nasila w/w zmiany. Fs nie aktywuje EEG. Wnioski: Zapis EEG nieprawidłowy. Zmiany w odprowadzeniach tylnoskroniowych i ciemieniowo-potylicznych bardziej nasilone po stronie prawej, okresowo propagujące do przednich odprowadzeń aktywowane Hv Mam 29 lat, na dzień dzisiejszy biorę lek, stosowany głównie w terapii padaczki oraz lek poprawiający krążenie mózgowe. Często występują u mnie zawroty głowy/zaburzenie równowagi, drętwienia rąk i nóg. Bardzo często mam bóle głowy, czasem słabo widzę, obraz jest jakby zamazany. Ok. 2 lata temu wystąpiła utrata świadomości. Sylwia

29 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Badanie EEG ma ograniczoną wartość diagnostyczną, a najbardziej przydaje się w monitorowaniu przewlekłym pacjentów chorujących na padaczkę. Badanie to trzeba oceniać razem z całością danych o przebiegu objawów występujących u pacjenta. Jeśli badanie EEG jest wykonywane po raz kolejny, to niemałe znaczenie ma też porównanie go do badań poprzednich. Nie napisała Pani, z jakiego powodu przyjmuje lek. Czy choruje Pani na padaczkę? Z jakiego powodu było wykonywane badanie EEG? Bez takich informacji klinicznych trudno interpretować sam opis badania.

EEG jest badaniem, które zawsze !!! interpretuje się w oparciu o dokładną znajomość objawów oraz wynik badania pacjenta.
Nieprawidłowy zapis EEG występuje u niewielkiego procenta zdrowych osób i nie świadczy o padaczce. Tak jak może wystąpić prawidłowy zapis EEG u pacjenta, u którego występują typowe napady padaczki .
Padaczka jest chorobą rozpoznawaną w oparciu o objawy kliniczne, a badanie EEG jest jedynie badaniem dodatkowym.