Co może znaczyć podwyższony poziom CRP?

Witam Właśnie odebrałam wyniki badań i mam CRP 9.9 gdzie norma to <=5 mg/l co to może znaczyć? Pozdrawiam

Witam!
CRP jest to białko ostrej fazy. Oznacza to, że jego stężenie w surowicy rośnie w różnych sytuacjach związanych z odpowiedzią na zakażenie lub uszkodzenie tkanek przez różne czynniki. Niestety, jest to dość niespecyficzny wskaźnik, co oznacza że nie da się jednoznacznie określić przyczyny wzrostu jego poziomu. Najczęstszą przyczyną niewielkiego, jak w Pani przypadku, wzrostu CRP są infekcje wirusowe. Jeśli w trakcie pobrania krwi do badania miała Pani objawy takie jak ból gardła, kaszel, chrypka czy kichanie to można to uznać za przyczynę wzrostu CRP. Jeśli nie miała Pani objawów infekcji to może warto wybrać się do ginekologa i stomatologa na "przegląd" - zakażenia układu moczowo-płciowego i ubytki zębów oraz stany zapalne przyzębia są częstą przyczyną utrzymywania się przewlekłego stanu zapalnego.