Co może znaczyć pulsujący ból łydek?

Witam, moja narzeczona ma od ok. 1,5 tygodnia bol obu lydek, bol nasila sie gdy stoi, nie bierze hormonow etc. Bol nie jest mocny i opisuje go jako "pulsujacy". Czy mogliby panstwo doradzic co w takiej sprawie robic? Zdaje sobie z tego sprawe ze diagnozowanie przez internet nie jest mozliwe i pojdziemy do lekarza ale nie jest to niestety teraz mozliwe. Czy tego typu bole sugeruja zakrzepice? czy moze byc to niedobor magnezu/potasu? Dziekuje za odpowiedzi

Lek. Paweł Szadkowski

Niewydolność żylną naczyń kończyn dolnych mogą sugerować m.in. uczucie „ciężkości” kończyn dolnych i ich nadmiernej „pełności”, zwykle nasilające się wieczorem, zmniejszające się po odpoczynku z kończynami uniesionymi; widoczne niebiesko zabarwione poszerzone żyły powierzchowne; bolesne kurcze mięśni łydek, zwłaszcza nocą, oraz zespół „niespokojnych nóg”; w bardziej zaawansowanych stadiach zwykle tępy ból, nasilający się w dzień. Z kolei zakrzepicę żylną mogą sugerować np. ból łydki podczas chodzenia; obrzęk podudzia lub całej kończyny, czasem postrzegany jako pogrubienie kończyny; tkliwość lub bolesność uciskowa, niekiedy z bólem spoczynkowym kończyny, rzadko objaw Homansa (ból łydki pojawiający się przy biernym zgięciu grzbietowym stopy); ocieplenie kończyny; poszerzenie żył powierzchownych utrzymujące się pomimo uniesienia kończyny pod kątem 45°; stan podgorączkowy, niekiedy gorączka; w bolesnym obrzęku bladym skóra kończyny ma kolor biały; w bolesnym obrzęku siniczym występuje bardzo duży obrzęk i silny ból w spoczynku, kończyna (zwykle stopa) przybiera kolor siny, a następnie, wraz z rozwojem martwicy – czarny. Jak sam pan widzi spektrum objawów może być bardzo rozległe i dlatego bardzo ważne jest odpowiednie badanie fizykalne i ew. rozszerzenie diagnostyki. Sugeruję w tym celu udać się do lekarza pierwszego kontaktu.