Co można poradzić przy tych wynikach?

Witam! Opisywałem niedawno problem, związany z wybieleniem wewnętrznej części ujścia cewki moczowej. Zrobiłem już pewne badania i chciałbym po ich przekazaniu uzyskać sugestię dotyczącą mojej sytuacji. PSA 1,32mg/ml, USG - w lewej nerce w kielichu dolnym 2 kamienie, większy 7 mm. W biegunie dolnym nerki lewej torbiel 48 mm z przegrodami. Na ścianie tylnej pogrubienie błony śluzowej pęcherza zmiany zapalne. Prostata nieznacznie powiększona 37 mm x 41 mm o nierównych obrysach bez zwapnień, wpukla się do pęcherza moczowego. Badanie moczu: SG > = 1,030, pH 5,5 URO 0,2E>U/dL, krwinki białe 3-5. Nabłonki płaskie poj. Zacząłem odczuwać dolegliwości, jakbym miał zbyt obcisłe majtki, i to odczucie pojawia się jakby na jądrach albo w dolnej części podbrzusza. Trudno jest mi sprecyzować, a przy dotykaniu jąder nie odczuwam bólu. Poza tym nie mam żadnych innych dolegliwości. Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

podstawowa zasada medycyny brzmi: nie leczymy wyników badań, tylko pacjenta. Jeżeli nie ma Pan żadnych konkretnych dolegliwości, to nie kwalifikuje się Pan do leczenia.

Wynik PSA jest w normie, a rozmiar Pańskiej prostaty nie powoduje dolegliwości - dlatego prostata nie wymaga leczenia. Kamienie, dopóki nie powodują dolegliwości kolkowych, nie trzeba usuwać - wystarczy pić dużo płynów. Torbiel podobnie nie wymaga interwencji. Zmiany w pęcherzu mogą świadczyć o obecnym lub przebytym zapaleniu pęcherza, ale badanie moczu nie potwierdza aktywnego stanu zapalnego.

Oczywiście, powinien Pan jeszcze udać się z tymi wynikami badań do urologa, który Pana na te badania kierował, w celu zasięgnięcia jego opinii.