Co można stosować, by zgrubienie się zmniejszyło?

Mam problem z hemoroidami. Koło odbytu zrobiła mi się zgrubienie, podobne do takich jak osoby które mają zylaki na nogach. Byłem u lekarza rodzinnego i stwierdził że to hemoroidy. Napisal tez skierowanie do proktologa ale na niego musze czekac jeszcze 2 miesiace. Co mozna zrobic zeby to zgrubienie sie zmniejszyło? I czy są jakies zabiegi mniej inwazyjne aby coś na to poradzić? Od razu dodam, że te zgrubienie jest czasem większe a czasem mniejsze.

Przed udzieleniem jakiejkolwiek konkretnej rady powinien Pana zbadać proktolog. To, że trzeba długo czekać nie jest wskazaniem do podjęcia działań na własną rękę. Porady internetowe nie skracają kolejek, to NFZ je wydłuża.