Co można zrobić, aby nie stracić wzroku przy uszkodzeniu rogówki?

Dziesięciomiesięczne dziecko zostało oblane płynem do naczyń i dostał się on do oka i uszkodził rogówkę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam !

W każdym przypadku dostania się do worka spojówkowego (oka) chemicznej substancji, niezależnie czy u dziecka czy u osoby dorosłej, powinno się jak najszybciej zastosować dokładne płukanie wodą. Następnie należy pilnie udać się na ostry dyżur okulistyczny i od razu wejść do gabinetu okulistycznego bez czekania w kolejce i powiadomić lekarza o wypadku. Postępowanie w takim przypadku jest bardzo różne w zależności od rodzaju substancji chemicznej i stopnia uszkodzenia. Czasami istnieje potrzeba leczenia szpitalnego. Stosowane jest leczenie miejscowe - krople, maści,
ogólne, a czasem chirurgiczne, tj. naszycie błony owodniowej.

Bywają przypadki , w których dochodzi do trwałego uszkodzenia - przymglenia rogówki i uszkodzenia spojówki. Leczenie jest wtedy bardzo skomplikowane i często mało skuteczne.

Trudno mi się niestety precyzyjnie odnieść do "płynu do naczyń".

Pozdrawiam