CO na zaparcia u 1,5-rocznego dziecka?

Witam co podac 1.5 rocznemu dziecku na zaparcia oprocz lactulozy laximedu pije i je normalnie jablko nie dziala woda tez nie przestawiona jest z mleka md na butelkowe

Witam,

Jeśli chodzi o zaparcia u dziecka to należy zacząć, że tylko 5% z nich ma podłoże chorobowe (organiczne, np. choroba Hirshsprunga).

O zaparciach możemy mówić, jeśli dziecko wypróżnia się rzadziej niż 2 x w tygodniu, a stolec jest twardy, obfity, pojawia się brudzenie bielizny, a dziecko unika defekacji ze względu na towarzyszący ból wynikający z nagromadzenia się i twardnienia masy kałowej.

Jeśli chodzi o sposoby leczenia to przede wszystkim powinna Pani zwrócić uwagę na edukację związaną z zaparciami, jeśli dziecko przestaje nosić pieluszki, zmienia mleko na butelkowe oraz ma małą ilość błonnika w diecie mogą pojawić się bolesne zaparcia i dziecko będzie ich unikać, przez co problem zacznie się pogłębiać.

Warto wprowadzić więcej warzyw i owoców w świeżej postaci lub ewentualnie przyrządzonych na parowarze. Oprócz warzyw należy wprowadzić kasze, pełnoziarniste makarony, ryż i dużą ilość wody niegazowanej.

Dziecko powinno być zachęcane do ruchu i zabawy, próba wypróżnienia powinna odbywać się 10-15 minut po większym posiłku, bo wtedy jest to czas na skuteczne wypróznienie. Można dziecko zachęcać nagrodą w postaci kolorowanki, kolorowego znaczka czy podobnych rzeczy. Skupiamy się na wyrobieniu nawyku i przywrócenia rytmu wypróżnienia.

Zwróciłabym też uwagę na wypróżnienia: zapisałabym godziny oraz wygląd stolca, co umożliwi obserwację postępów i pomoże lekarzowi w analizie, jeśli te rozwiązania nie pomogą.

Zachęcam również do zapoznania się z materiałami na www.kalorynka.pl, gdyby chciała wprowadzić Pani zdrową dietę dla całej rodziny.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann
www.kalorynka.pl

Witam,
Należałoby dokładnie przeanalizować co dziecko je aby wprowadzić odpowiednie modyfikacje. Z produktów które bedą ułatwiały wyprznianie warto dodać, owsiankę gotowana ok. 40 min. Z suszonymi śliwkami i sloncznikiem, pol łyżeczki oleju lnianego przed każdym posiłkiem. Duzo zup i gotowanych potraw, z przewaga warzyw przyprawionych kurkuma, imbirem, tymiankiem.

Pozdrawiam

Dietetyk, naturopata Joanna Brejecka-Pamungkas
więcej informacji na www.naturalhealing.pl