Co najbardziej uniemożliwia zajście w ciążę?

Witam serdecznie,
wcześniej pisałam już, że staramy się z mężem o dziecko. Nie zaznaczyłam, iż choruję na cukrzycę od 20 lat, a do tego, 3 lata temu miałam zabieg endometriozy. Czy to, iż nie mogę zajść w ciążę, może być tym spowodowane?
Bardziej mam na myśli wycięcie dwóch zrostów pod blizną po cesarskim cięciu. Zaznaczę, że ja mam 32 lata, a mąż 39.
Proszę o odpowiedź.
Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Wszystkie Pani przypadłości obniżają Pani szanse na ciążę - cukrzyca, endometrioza i cięcie cesarskie w wywiadzie. Fakt, że posiada Pani już dziecko, działa natomiast na Państwa korzyść. Najważniejsze jest kontrolowanie poziomu cukru, aby niewysoka glikemia nie miała negatywnego wpływu na ewentualnie poczęte dziecko w I trymestrze.
Jeżeli stara się Pani o ciążę już rok, to powinna wykonać diagnostykę niepłodności. Może istnieć podejrzenie niedrożności jajowodów przy endometriozie. Można próbować je udrożnić w histerosalpingografii. Jest to zabieg diagnostyczny, który może się jednak przyczynić się też do udrożnienia jajowodów.
W razie dalszych niepowodzeń pozostaje Państwu zapłodnienie in vitro. Trudno mi wyrokować dokładniej o Pani szansach na zajście w ciążę.

Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie!