Co nauczy 3,5-letnie dziecko dyscypliny?

Mój syn ma 3.5 roczku.jest bardzo żywym dzieckiem.nie potrafi usiądzie w miejscu.brakuje mu dyscypliny,nie słucha sie, ucieka,w przedszkolu jak i w domu nie można sobie z nim poradzić.psuje zabawki,bije inne dzieci,wyzywa,wymusza.ja jako matka nie mogę sobie z nim poradzić.poszukuję jakiegoś sportu dla mojego syna czegoś co nauczy go dyscypliny.pomocy

Witam,

Sugerowałabym konsultację u psychologa po to aby nauczyła się Pani technik jak radzić sobie z dzieckiem w takiej sytuacji. Być może Pani bezradność w związku z zachowaniem syna również ma wpływ na jego brak dyscypliny.
Takie sytuacje mogą być dla Pani ogromnie frustrujące i trudne dlatego dobrze byłoby aby uzyskać fachową pomoc jak sobie z nimi radzić.
Polecam również do przeczytania książkę "kiedy pozwolić, kiedy zabronić" autorstwa Roberta J. MacKenzie.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska

Witam Panią
Dla takiego malucha mogłaby Pani wprowadzić system żetonowy / naklejkowy, polega to na tym że wyznacza Pani problemowe obszary za które dziecko dostaje naklejkę jeżeli będzie spełniać określone kryteria np iść a nie biec itd. Nie wypisuje tutaj tego bo to bardzo indywidualna sprawa. Co do wymuszania to nic się synowi nie stanie jak czegoś nie dostanie na co nalega, z dziećmi jest tak jak np chcą zabawkę w sklepie że może Pani za każdym razem wychodzić z zabawką i ulegać a może Pani po prostu przeczekać.
Anna Suligowska

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Sport jest dobrym rozwiązaniem bo pozwolić zgubić nadmiar energii jednak dyscyplinę powinniście prowadzić w domu. Ustalić plan dnia aby dziecko wiedziało jak wygląda jego dzień kiedy jest czas na jedzenie, spanie, zabawę. Starać sie go przestrzegać. Wytaczacie granice, zasady i konsekwentnie ich przestrzegacie
Pamiętajcie, że dziecko uczy sie obserwjjąc rodziców i jeśli Wasze zachowanie nie jest spójne to ono nie potrafi się odpowiednio w tym odnaleść. Rodzice też powinni mieć wspólny front czyli jak mama czegoś nie pozwoli to tata też nie.
Zachęcam do zapisania się na warsztaty dla rodziców.
Pozdrawiam AM