Co obniża skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Pytanie to męczy wiele internautek. Jakie popularne leki na przeziębienie czy przeciwbólowe wpływają na pogorszenie skuteczności działania tabletek antykoncepcyjnych? Jakiego pożywienia lepiej unikać? Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż spędza to sen z powiek.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj.

Popularne leki na przeziębienie (o ile nie zawierają w swoim składzie ZIELA DZIURAWCA) nie zmniejszają skuteczności środków antykoncepcyjnych. Warto pamiętać, że niektóre antybiotyki jak np.: penicyliny, tetracykliny; leki przeciwpadaczkowe  zmniejszają skuteczność i zalecane jest wówczas stosowanie dodatkowych form antykoncepcji.

Należy zawsze informować lekarza, dentystę, a także w razie wątpliwości farmaceutę o fakcie przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Odpowiedzą oni na każde pytanie dotyczące interakcji i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie.