Co oprócz stresu może wywołać opóźnienia w miesiączce?

Aktualnie to moj 33 dzień cyklu, moje cykle trwają zazwyczaj 30-31 dni i na okres, oprócz wyprysków, senność i innych typowych objawów, nie zauważam nic w strefie podbrzusza. Śluz jest podobny do sluzu w dniach plodnych, jest tylko mniej intensywny. Zrobilam test ciążowy i wypadł dwa razy negatywnie. Takie opóźnienia mi sie nie zdarzają, czy to może byc wynik stresu i po ilu dniach od przewidywanej miesiączki, bez krwawienia mam zacząć sie martwić? Co oprócz stresu może wywołać takie opoznienia?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Stres jak najbardziej może być przyczyną opóźnienia miesiączki. Może być to także wynik zaburzeń hormonalnych, zmiany trybu życia, zaburzeń funkcji tarczycy, anemii i wielu innych. Jeśli miesiączka nie pojawi się w ciągu kilkunastu najbliższych dni, proszę skonsultować się ze specjalistą ginekologiem.