Co oznacza Adenocarcinoma tubulare exulcerans partim mucocellulare Gr II/III?

Witam, u mojego taty zdiagnozowano takie oto rozpoznanie histopatologiczne: adenocarcinoma tubulare exulcerans partim mucocellulare Gr II/III. Chciałam zapytac co to dokładnie oznacza i czy stopień zaawansowania jest poważny. Marta

Lek. Paweł Szadkowski

"Gruczolakorak cewkowy wrzodziejący częściowo śluzowokomórkowy stopnia II/III" - rozpoznanie to określa typ oraz stopień złośliwości histopatologicznej nowotworu (tzw. grading) i obok stopnia zaawansowania klinicznego (tzw. staging w klasyfikacji TNM), jest standardowym elementem oceny nowotworu. W tym przypadku stopień złośliwości histologicznej jest pośredni/wysoki. W celu oceny zaawansowania choroby należy jednak udać się do onkologa lub lekarza prowadzącego.