Co oznacza Adenoma villosum High grade dysplasia?

U pacjenta lat 75 w związku problemami z oddawaniem kału, skierowano go na morfologię oraz badanie kału. Morfologia - RBC 4,38/t/l; hemoglobina 12,9g/dl; hematokryt 36,4%; Płytki krwi 125 G/l monocyty 22,3%; granulocyty segmentowane 44%, monocyty 10%; Krew utajona w kale : dodatni. Zlecono wykonanie kolanoskopii (vidokolanoskopia bez analgosedacji) z biopsją. Wynik: polip odbytnicy 26-30mm o granulowanej powierzchni (NBI typ2 ); uchyłki wstępnicy i esicy DICA 2 system. Wyniki hit-pat Adenoma villosum High grade dysplasia. Czy mogę prosić o informację co oznacza wyniki z wycinka hist-pat?

Lek. Wojciech Zygmunt

Wynik badania histopatologicznego to polip o charakterze gruczolaka kosmkowego z wysokim stopniem dysplazji - jest to zmiana, która może ulec szybkiej przemianie do nowotworu złośliwego. Konieczne jest wycięcie zmiany i regularne kontrole po jej wycięciu. Konieczna w miarę szybka wizyta u lekarza. Pozdrawiam i życzę zdrowia.