Co oznacza afta przy ujściu ślinianki?

Witam. Kilka dni temu pojawiła mi się afta na policzku praktycznie na ujsciu ślinianki, z początku bolesne szczególnie przy piciu słodkich napojów teraz już mniej. Jest dużo większa niż 1 dnia. Nieopodal niej jest skupisko malych białych kropeczek ale też i drugi policzek obfituje w takie małe kropeczki nie schodzi jak się je dotknie ( czego ba pewno nie było ). Miejsce wkolo duzej afty jest zaczerwinione. Jestem uzalezniona od napojów gazowanych ( odstawiam je tylko że przez długi czas je spożywałam ) czy to może być grzybicze czy jest się czym martwić? Do glowy przychodzi mi nawet nowotwór. Do lekarza idę we wtorek ale stresuję się. Bardzo dziękuję.  lat 32

Lek. Paweł Szadkowski

Najprawdopodobniej jest to właśnie afta, która ma podłoże grzybicze i zazwyczaj leczy się ją nystatyną. Jest to bardzo częsta dolegliwość, zwłaszcza przy obniżonej odporności, np. w czasie infekcji.