Co oznacza badania kolana po trzech operacjach?

Kolano po trzech operacjach. Zgięcie w kolanie do maks 90 stopni. Boli do dzisiaj. Ostatni wynik badania.Rzepka typu II wg Wiberga, z cechami lateralizacji, ze zmianami zwyrodnieniowymi.Wygojony awulsyjnie uszkodzony fragment rzepki w części bocznej dolnej.Chrząstka rzepki z cechami chondromalacji III stopnia. Chrząstka bruzdy SRU bez zmian. Kąt bruzdy 104 stopni. Odległość TT-TG-14mm.Stosunek długości więzadła właściwego rzepki do długości rzepki-0,95. Troczki rzepki zachowane , ze zmianami bliznowatymi. Ugięcia pola od szwów operacyjnych w troczku bocznym. Ścięgno mięśnia czworogłowego uda zachowane. Więzadło właściwe rzepki zachowane. Łąkotka przyśrodkowa o niejednokrotnym sygnale-zmiany pourazowe bez szczelin pęknięcia. Łąkotka boczna z niewielką horyzontalną szczeliną pęknięcia brzegu wolnego trzonu łąkotki.Płyn pomiędzy kością udową i piszczelową a łąkotką boczną-zmiany pourazowe. Stan po rekonstrukcji ACL, ciągłość przeszczepu zachowana. Nie identyfikuję PCL. Widoczne więzadło łąkotkowo-udowe przyczepiające się do tylnej części ML. W dole międzykłykciowym w części tylnej kolanaw zakresie tkanek miękkich widoczna śruba poza kością udową- wysunięta. Proponuję badanie rtg kolana. Stan po rekonstrukcji kompleksu tylno-bocznego , przeszzep więzadła zachowany. Ścięgno mięśnia podkolanowego zachowane, bez zmian. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kości udowej i piszczelowej. Delaminacja chrząstki stawowej na obszarze do 18x7mm kłykcia przyśrodkowego kości udowe. Poza tym chrząstka stawu udowo-piszczelowego bez ubytków i pęknięć , z cechami chondromalacji II stopnia. Niewielka ilość płynu w stawie kolanowym. Ciało tłuszczowe Hoffy ze zmianami bliznowatymi po zabiegu. Kaletka brzuchato-półbłoniasta wolna od płynu.Nie uwidoczniono zmian w dole podkolanowym.

Lek. Tomasz Budlewski

konieczna ponowna wizyta u lekarza ortopedy i wykonanie wg powyższych zaleceń rtg stawu kolanowego i jak sądzę także badania usg stawu kolanowego.