Co oznacza bardziej lewostronna przepuklina krążka m/kręgowego, uciskająca rdzeń kręgowy?

Witam Proszę o interpretację opisu,czy konieczna jest operacja? Badanie MR kręgosłupa szyjnego bez kontrastu.Badanie wykonano w obrazachT1,T2 zależnych oraz TIRM. Na poziomie C4/C5 widoczna jest paracentralna ,nieco bardziej lewostronna przepuklina krążka m/kręgowego,uciskająca rdzeń kręgowy.Towarzyszą osteofity krawędziowe skierowane dokanałowo.Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi 7,8mm. Na poziomie C5/C6 widoczna jest centralna wypuklina krążka m/kręgowego uciskająca rdzeń kręgowy.Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi 10 mm.Towarzyszy zwężenie otworów m/k. Na poziomie C6/C7 widoczna jest centralna wypuklina krążka m/kręgowego modelująca worek oponowy.Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi 11,1 mm. pogranicze czaszkowo-szyjne uchwytnych zmian morfologicznych nie wykazuje.Sygnały szpiku kostnego prawidłowe.Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach unkowertebralnych zwężające otwory m/kręgowe z uciskiem nerwów rdzeniowych obustronnie na poziomie C5/C6.Rdzeń kręgowy wykazuje nieco niejednorodne sygnały w odcinku C4-C6,poza tym jednorodny. Polipowato nieznacznie pogrubiała błona śluzowa zatok szczękowych. Kobieta 49 lat,praca fizyczna, towarzyszą bóle pleców, szyi karku ,bóle głowy,często nad ranem mrowienie w kończynach.Neurochirurg; stenoza krytyczna będzie tylko gorzej pomóc może jedynie zabieg operacyjny.Mam pytanie czy w moim przypadku endoskopowe leczenie stenozy że tak się wyrażę załatwi sprawę czy jednak konieczna jest ingerencja chirurgiczna,po jakim czasie po takim zabiegu mogę wrócić do pracy fizycznej?Dziękuję bardzo za wszelkie sugestie. Irena

O konieczności wykonania operacji zdecyduje neurochirurg po bezpośrednim zbadaniu Pani; jeżeli są duże silne dolegliwości bólowe a leczenie zachowawcze nie przynosi efektów - zabieg będzie wskazany.
Po zabiegu okres rekonwalescencji jest bardzo różny, trudno to przewidzieć.