Co oznacza biało-przezroczysta wydzielina z obu piersi podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Mam 16 lat, od 6 miesięcy przyjmuję tabletki antykoncepcyjne (Y**). I pojawiła mi się biało-przezroczysta wydzielina z obu piersi. Pojawia się po ściśnięciu piersi. Ten stan utrzymuje mi się od rozpoczecia drugiego opakowania. Współżyję, regularnie około raz na tydzień. W ciąży nie jestem! Nie wiem co mam robić. Pomocy.

Witam serdecznie!

Wydzielina z piersi może być spowodowana różnymi przyczynami, które należy u Ciebie wykluczyć. Przede wszystkim powinnaś odwiedzić lekarza ginekologa, gdyż tylko w ten sposób można wyjaśnić czym wyciek jest spowodowany.

Wyciek z piersi - owszem może być objawem ciąży. Zawsze więc powinno się wykonać test ciążowy, aby ciążę wykluczyć. Jak wiadomo żadna z metod antykoncepcji nie daje 100% pewności zabezpieczenia, nawet tabletki antykoncepcyjne.

Inną przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne - jak np. zbyt wysoki poziom hormonu prolaktyny w organizmie. Podwyższony poziom prolaktyny w wielu przypadkach może być tzw. czynnościowy, tzn. bez uchwytnej przyczyny. Stosuje się leki, które zmniejszają poziom prolaktyny i wszystko wraca do normy.

Wyciek z piersi może być także efektem źle dobranej antykoncepcji hormonalnej. Wtedy wystarcza zazwyczaj zmiana tabletek na inne.

Wszystkie wątpliwości rozwiąże wizyta u lekarza.

Pozdrawiam serdecznie