Co oznacza ból brzucha w drugiej połowie cyklu?

Witam! Od 4 miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Zauważyłam ze za każdym razem w drugiej połowie cyklu zaczyna mnie okropnie boleć brzuch. Boli całe podbrzusze i dodatkowo dość mocno kłuje raz z prawej raz z lewej strony. Ból utrzymuje się prawie do końca cyklu. Dodam, że wcześniej, kiedy obydwoje z mężem zabezpieczaliśmy się nic podobnego nie miało miejsca. Owszem, brzuch pobolewał, ale był to innego rodzaju ból spowodowany zbliżającą się miesiączką. Doktorze, czy to może być spowodowane długotrwałym przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych? (4 lata z dwiema 3 miesięcznymi przerwami, starania o dziecko rozpoczęte po 3 cyklach od odstawienia.) Czy może przyczyna jest inna? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Natasza

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Karolina Dębska

Witam

Ból jaki Pani opisuje jest prawdopodobnie bólem z jajnika spowodowanym owulacją. Nie odczuwała tego Pani wcześniej, ponieważ doustne tabletki antykoncepcyjne nie dopuszczają do owulacji. Być może jest to spowodowane odzwyczajeniem jajników od owulowania.

Dla pewności zalecam jednak wizytę u ginekologa i wykonanie usg oraz innych badań jakie lekarz ginekolog uzna za słuszne.

Pozdrawiam.