Co oznacza ból lewego ucha ciągnący się do szczęki?

Witam, od dłuższego czasu mam problem z gardłem a mianowicie. Rok temu usunięto mi migdałki podniebienne i problemy miały zniknąć jednak nadal czuję z lewej strony w gardle kluchę, problemy z przełykaniem pokarmu (to co zjadam zalega przez jakiś czas w gardle), ból lewego ucha ciągnący się do szczęki (czasami wrażenie wody w uchu) i chrapanie w nocy. Wykluczono refluks, choroby tarczycy, zęby zdrowe. Co mi jest, jaka jest przyczyna?

Może to być zwyrodnienie stawu skroniowo żuchwowego i towarzyszące mu napięcie mięśni uczestniczących w połykaniu i żuciu. Do tego po usunięciu migdałków mogło dojść do pogorszenia odporności w tym rejonie.