Co oznacza ból lewej piersi i wciągnięcie brodawki sutkowej?

Witam, mam 22 lata i od kilku miesięcy niepokoi mnie częsty ból piersi, głównie jednej - lewej. Zrobiłam badanie usg, gdzie lekarz stwierdził: Piersi o budowie gruczołowej, w piersiach nie uwidoczniono podejrzanych zmian ogniskowych, doły pachowe wolne. Zrobiłam także morfologię krwi i wszystko w normie, badanie OB (5/15 mm/godz.). Niepokoi mnie jednak, że w lewej piersi od kilku miesięcy mam wciągnięty sutek, od jakiegoś czasu zauważyłam, że w prawej piersi delikatnie też pojawia się taka zmiana, która pod wpływem np. zimna zanika zarówno w prawej, jak i lewej (sutek nie jest wciągnięty). Lekarz stwierdził również, że mam zaburzoną gospodarkę hormonalną. Dodam jeszcze, że nie mam żadnego wycieku. Bardzo proszę o zweryfikowanie danych, czy ten wciągnięty sutek może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, czy to coś poważnego? Dziękuję za odpowiedź!

Witam serdecznie!

Ból piersi u młodych kobiet często bywa spowodowany zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Jeżeli dodatkowo miesiączki nie są regularne, krwawienie zbyt obfite lub zbyt skąpe, oraz są ewidentne zaburzenia w badaniach hormonalnych (poziomy hormonów płciowych jak estradiol, progesteron, LH i FSH), wtedy należy rozpocząć leczenia hormonalne.

Wciągnięcie brodawki sutkowej może być spowodowane różnymi przypadłościami. W młodym wieku najczęściej może wiązać się z fizjologią lub zaburzeniami hormonalnymi. Czasami za wciągnięcie brodawki odpowiedzialny jest guz okolicy podbrodawkowej, dlatego też istotne jest badanie lekarskie. Skoro u Pani było wykonane badanie USG oraz badanie palpacyjne i lekarz nie stwierdził niczego niepokojącego, przychylałabym się bardziej do tej pierwszej opcji.

Istotne jest ustalenie jakie dokładnie ma Pani zaburzenia hormonalne i ewentualne włączenie leczenia - proszę być zatem w kontakcie z lekarzem ginekologiem.

Bolesność piersi może wynikać także z nieprawidłowej diety (za dużo tłuszczów zwierzęcych, kawy, mocnej herbaty oraz palenie tytoniu). Proponuję kurację olejem z wiesiołka (co najmniej przez 3 miesiące). Preparat jest dostępny w aptece bez recepty.

Pozdrawiam serdecznie