Co oznacza ból oka podczas wysiłku?

Witam, mam 28 lat, od jakiegoś czasu przy wysiłku, np. podczas kaszlu, czuję ból w prawym oku. Nie jest to jakiś wielki ból, lecz odczuwalny. Boli mnie głowa głównie z tyłu, czuję, że lekko rozmazuje mi się wzrok. Byłem dziś u okulisty prywatnie, przebadał mi wzrok. Na tablicy przeczytałem wszystko, potem patrzył przez jakieś urządzenie doświetlające, na końcu zmierzył mi ciśnienie w oku. Wszystkie badania wyszły dobrze, nie mam żadnej wady, bynajmniej takiej, która by wymagała leczenia. Spędzam dużo czasu przy komputerze, co okulista stwierdził od razu. Ciśnienie w gałce ocznej w normie! Lekarz nic nie stwierdził. Dodam, że nie miałem nigdy problemu z oczami, nie pieką mnie, nie swędzą, widzę dobrze! Okulista powiedział tylko tyle, że dla świętego spokoju, żebym przychodził raz w roku na badania profilaktyczne! I na pewno nie mam jaskry!

Dodam, że mój wujek miał jaskrę, dlatego moje zainteresowanie tą chorobą wzrosło i zdecydowałem się na wizytę u specjalisty. Powiedział, że przyczyną mojego bólu może być nadciśnienie lub coś z kręgosłupem. Dodam, że chodzę systematycznie na siłownię. Mierzyłem sobie ciśnienie, jest w normie, tylko puls mam od 90 do 100. Chciałem się dowiedzieć, czy mogę liczyć, iż diagnoza okulisty jest trafna, czy mam szukać przyczyny bólu gdzie indziej? Czy iść jeszcze do innego okulisty? Dziękuję za odpowiedź!

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Jeśli po kompleksowym badaniu okulista nie stwierdził patologii związanej z narządem wzroku, to uważam, że nie ma powodów do niepokoju w tym zakresie i nie szukałabym potwierdzenia diagnozy u innego okulisty (chociaż oczywiście ma Pan do tego pełne prawo). Natomiast może warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu diagnostyki bólów głowy, związanych z wysiłkiem i ewentualnej oceny kręgosłupa szyjnego.

Jeśli ciśnienie jest w normie, to nadciśnienie jest mało prawdopodobną przyczyną. Puls natomiast mieści się w granicach normy (za przyspieszone uznajemy tętno powyżej 100/min, z tym że przyspieszenie tętna podczas wysiłku jest zjawiskiem fizjologicznym).

Pozdrawiam serdecznie!