Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 2 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza ból pod prawą łopatką?

  Witam, Od 3 lat odczuwam ból pod prawa łopatką. Wiem, że późno się za to biorę i być może wcześniej powinien skonsultować ten objaw z lekarzem, ale cześniej ten ból nie był aż tak dokuczliwy jak teraz. Od tygodnia ból się nasila. Gdy głębiej oddycham boli jeszcze mocniej. Czy to coś poważnego? Z jakim lekarzem dobrze byłoby skonsultować ból pod łopatką? Jakie badania powinny zostać wykonane, aby zdiagnozować przyczynę bólu? O czym może świadczyć ból pod łopatką? Nie miałem żadnego urazu. Nie uderzyłem się, nie przewróciłem. Nie mam pojęcia dlaczego tak boli, a szczególnie podczas oddychania. Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Problemy w leczeniu zawału

Na wystąpienie zawału serca najbardziej narażeni są mężczyźni po 45 roku życia oraz kobiety, które ukończyły 55 lat. Prof. Janina Stępińska odpowiada na pytanie, dlaczego pomimo dostępności metod leczenia, wciąż 1/4 pacjentów, która doświadczyła zawału, nie jest leczona

Witam serdecznie!

Informacje zawarte w poście są niewystarczające do ustalenia przyczyny bólu. Ból w klatce piersiowej zasadniczo może być związany z chorobami płuc lub chorobami serca.

W całym swoim zapytaniu nie znalazłam informacji na temat dotychczas przeprowadzonych badań. Wnioskuję zatem, że wcześniejsze dolegliwości nie skłoniły Pana/Pani do wizyty u lekarza.

W obecnej sytuacji wskazana jest konsultacja internistyczna. Z tego względu zachęcam do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który uszczegółowi z Panem/Panią wywiad i zleci podstawowe badania takie jak EKG oraz RTG klatki piersiowej. W zależności od uzyskanych wyników lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Pozdrawiam
 

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
umów wizytę 0
Lek. Tomasz Nęcki Stażysta/Rezydent
62 poziom zaufania

Dzień dobry,

zasadniczo na podstawie przedstawionego opisu ciężko jest wysunąć jakieś konkretniejsze podejrzenia co do tego, jaka jest przyczyna doświadczanych dolegliwości. W diagnostyce tego rodzaju problemów istotne znaczenie ma wiele różnych czynników – ważny jest wiek pacjenta, jego płeć, obciążenia chorobowe (czyli schorzenia, które to już zostały zdiagnozowane u pacjenta) czy zażywane przez niego leki.

Dolegliwości bólowe we wspomnianej okolicy ciała wynikać mogą z patologii dotyczących różnych narządów i układów organizmu. Ich przyczyną mogą być schorzenia układu sercowo-naczyniowego, ale i choroby układu nerwowego, choroby neurologiczne czy problemy ortopedyczne.

W związku z powyższym aby móc stwierdzić, co doprowadziło do znacznego bólu w okolicy podłopatkowej, konieczne byłoby skonsultowanie się z lekarzem. Na początku można się udać do lekarza rodzinnego, który zbierze wywiad lekarski, a także przeprowadzi badanie fizykalne. W zależności od tego, jakie odchylenia zostaną wykryte w obu powyżej wymienionych, lekarz rodzinny może skierować pacjenta na jakieś badania (np. obrazowe czy laboratoryjne), a także – jeżeli zaistnieje taka konieczność – zalecić pacjentowi konsultację z innymi specjalistami. Ciężko jest powiedzieć, jak mógłby przebiegać proces diagnostyczny w opisanej sytuacji – tak naprawdę konieczne byłoby uzyskanie zdecydowanie większej ilości informacji i dopiero wtedy można by podejrzewać przyczynę tego rodzaju dolegliwości bólowych.

Absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety