Co oznacza ból stóp u 26-latka?

Witam. Otóż od 2 miesięcy mam pracę stojącą. Od około 3 tygodni dokucza mi ostry ból stóp. Im więcej dni przepracuję tym ból wcześniej występuje. Dodam, że stopy bardzo bolą przy odpoczynku przed następnych kilka godzin. Ból promieniuje do kolan pod koniec pracy. W okolicach ścięgien Achillesa pojawiają się zaczerwienienia, czasami przybierają "czarny" kolor. Mam otyłość i płaskostopie i wiem, że jest to duży czynnik moich problemów. Zrobiłem mimo wszystko RTG. W wynikach jest napisane, że w prawdzie stopy zbytnio nie odbiegają od normy wiekowej występują jednak wczesne zmiany zwyrodnieniowe, oraz niewielka entezopatia na tylnej powierzchni kości piętowej. Gdy poszedłem z wynikami do ortopedy stwierdził, że przez moją otyłość stopy są przemęczone jednak weekend wystarczy aby wypoczęły, że nie muszę nosić żadnych wkładek ortopedycznych i mogę normalnie pracować. Jednak ból z tygodnia na tydzień jest co raz bardziej nasilony. W związku z tym chciałbym zasięgnąć drugiej opinii. Wiem, że zrzucenie wagi pomoże jednak chciałbym się dowiedzieć, czy faktycznie mogę bezpiecznie kontynuować pracę, czy faktycznie 2 dni w tygodniu starczą na regenerację stóp, oraz czy zmiany faktycznie się wyleczą bez żadnego leczenia ponieważ, po mojej wizycie mam duże wątpliwości co do trafności zaleceń ortopedy. Z góry dziękuję za wszelkie rady, oraz serdecznie pozdrawiam.

Lek. Paweł Szadkowski

Faktycznie pana największym problemem jest na tą chwilę otyłość, która w połączeniu ze stojącym charakterem pracy jest najpewniej przyczyną dolegliwości. Może pan spróbować zastosować preparaty w rodzaju Cyclo3Fort, które poprawią nieco krążenie żylne oraz jak najdłużej (po pracy) stosować elewację kończyn dolnych (np. 30 stopni). Pana priorytetem powinna być redukcja masy ciała, która będzie miała również duży wpływ na zahamowanie progresji zmian zwyrodnieniowych. Sugeruję udać się po pomoc do wykwalifikowanego dietetyka.