Co oznacza brązowe plamienie i następująca po nim miesiączka?

Mam 12 lat, jestem kobietą. Ostatnią miesiączkę miałam 13 lipca 2010 r. Pod koniec miesiączki, gdy miałam jeszcze bardzo małe plamienia wchodziłam do wody. Druga miesiączka pojawiła mi się 5 sierpnia 2010 roku i przed miesiączką wystąpiły u mnie brązowe plamienia i dalej, razem z miesiączką, je mam. Ponosiłam mojego kuzynka i przez całe 2 tygodnie byłam w stresie i w złości - w nocy bolał mnie trochę brzuch. Czy mam się czego obawiać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Twój układ rozrodczy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Podobnie sprawa się ma z gospodarką hormonalną. Przypuszczam, że to właśnie (wahania poziomu hormonów) jest przyczyną wystąpienia u Ciebie plamień. Nie są one raczej związane z dźwiganiem ciężaru.

Jeśli problem będzie się powtarzałprzez kolejnych kilka cykli, radzę umówić się na wizytę do lekarza ginekologa, spejclizującego się w leczeniu nastolatek.

Pozdrawiam!