Co oznacza czarno-krwiste plamienie przy doustnej antykoncepcji?

Witam. Mam 18 lat i przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Pierwsze opakowanie brałam bardzo regularnie, natomiast w drugim zapomniałam o jednej tabletce, ale zażyłam ją tak szybko jak się dało. Później wróciłam do regularnego brania tabletek. Po dwóch dniach zauważyłam brązowe plamienie, które stopniowo stawało się coraz ciemniejsze. Obecnie jest to dosyć duże czarne, bądź ciemnobrązowe plamienie z zabarwieniem krwi. Miesiączka powinna się rozpocząć dopiero za półtora tygodnia. Co to może oznaczać?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli zapomnianą tabletkę przyjęła Pani w ciągu 12 godzin od zwykłej pory przyjmowania tabletek, to incydent ten nie ma w zasadzie znaczenia. Plamienia, które Pani zaobserwowała, są najprawdopodobniej po prostu działaniem niepożądanym antykoncepcji hormonalnej. Problem ten występuje dość często, szczególnie podczas przyjmowania pierwszych kilku opakowań. Jeśli plamienia nie przejdą po wybraniu 3-4 opakowań, proszę udać się do swojego ginekologa. Możliwe, że konieczna będzie zmiana tabletek na mocniejsze. Pozdrawiam serdecznie!