Co oznacza dany pomiar masy ciała?

Witam. Mam 18 lat i wczoraj byłam na dokładnym pomiarze masy ciała lecz niestety do wyników nie zostały załączone żadne opisy. Moja waga: 38,4 wzrost-164,4 , tkanka tłuszczowa -5,8 % , mięśnie - 53,1 % , woda- 80,3 % waga kości - 2,8kg. Bardzo ważne jest dla mnie aby ktoś skomentował moje wyniki i powiedział jakie są normy i co oznaczają. Zdaje sobie z tego sprawę ze mam bardzo mała tkankę tłuszczowa. Proszę o pomoc.

mgr Anna Kołdon Dietetyka, Zabrze

Witam serdecznie,

Pani wyniki wskazują na niedowagę. BMI to pierwszy ze wskaźników, który pozwala nam określić czy nasza masa ciała jest odpowiednia do wzrostu. BMI poniżej 18,5 wskazuje na zbyt niską masę ciała, w Pani przypadku współczynnik wzrostowo-wagowy wynosi 14,2. Również wartość na siatkach centylowych wskazuje poniżej 5 percentyla, co jest jednoznaczne z niedowagą.

Kolejny czynnik - % zawartość tkanki t tłuszczowej, pozwala określić czy zaliczmy się do grupy osób z niedowagą, prawidłową masą ciała, nadwagą czy otyłością. Procent tkanki tłuszczowej poniżej normy zwiększa ryzyko wystąpienia anemii, zwiększa podatność na infekcje, może prowadzić do niepłodności, osłabienia organizmu, osteoporozy itp. U kobiet zbyt mała zawartość tkanki tłuszczowej (zwykle 20%.

Mięśnie są cięższe niż tkanka tłuszczowa. Kontrola masy mięśniowej daje bardzo dokładny obraz składu i zmian ogólnej masy ciała. Normy są dostosowane do stopnia aktywności fizycznej. Każdy z nas ma inną budowę ciała, więc nie ma określonej normy na ten wskaźnik.

Procentowa zawartość wody w organizmie zależy od stanu nawodnienia i jest różna dla kobiet (norma około 45-60%) i dla mężczyzn ( norma około 50-65%).
Zawartość wody w organizmie będzie się zmniejszać jeśli tkanka tłuszczowa będzie się zwiększać.

Masa kości to wskaźnik mineralizacji kości. Kobiety w okresie menopauzy, osoby leczone hormonami oraz cierpiące na niską gęstość kości czy osteoporozę, są narażone na zmniejszenie masy kostnej, osłabienie kości oraz częstsze złamania. Wskaźnik masy ciała pozwala określić czy znajdujemy się w grupie ryzyka spowodowanej zbyt niską masą kości. Wskaźnik dla Pani masy ciała 1.9 kg wskazuje na prawidłową mineralizację kości.

Powyższe normy mogłabym dokładniej zinterpretować gdybym posiadała m.in informację na jakim analizatorze miała Pani przeprowadzaną analizę i czy była Pani odpowiednio przygotowana do pomiaru.

Zalecałabym jednak wizytę u specjalisty w celu skonsultowania wyników analizy lub ponownego jej wykonania.

Pozdrawiam,

Dietetyk kliniczny
Anna Kołdon

mgr Anna Kołdon Dietetyka, Zabrze

Witam serdecznie,

Pani wyniki wskazują na niedowagę. BMI to pierwszy ze wskaźników, który pozwala nam określić czy nasza masa ciała jest odpowiednia do wzrostu. BMI poniżej 18,5 wskazuje na zbyt niską masę ciała, w Pani przypadku współczynnik wzrostowo-wagowy wynosi 14,2. Również wartość na siatkach centylowych wskazuje poniżej 5 percentyla, co jest jednoznaczne z niedowagą.

Kolejny czynnik - % zawartość tkanki t tłuszczowej, pozwala określić czy zaliczmy się do grupy osób z niedowagą, prawidłową masą ciała, nadwagą czy otyłością. Procent tkanki tłuszczowej poniżej normy zwiększa ryzyko wystąpienia anemii, zwiększa podatność na infekcje, może prowadzić do niepłodności, osłabienia organizmu, osteoporozy itp.

U kobiet zbyt mała zawartość tkanki tłuszczowej (zwykle <13%) powodują zanik miesiączkowania, co jest zjawiskiem fizjologicznym, które wynika z adaptacji do niedoborów kalorycznych. Norma dla kobiet w Pani wieku to zawartość tkanki tłuszczowej na poziomie > 20%.

Mięśnie są cięższe niż tkanka tłuszczowa. Kontrola masy mięśniowej daje bardzo dokładny obraz składu i zmian ogólnej masy ciała. Normy są dostosowane do stopnia aktywności fizycznej. Każdy z nas ma inną budowę ciała, więc nie ma określonej normy na ten wskaźnik.

Procentowa zawartość wody w organizmie zależy od stanu nawodnienia i jest różna dla kobiet (norma około 45-60%) i dla mężczyzn ( norma około 50-65%).
Zawartość wody w organizmie będzie się zmniejszać jeśli tkanka tłuszczowa będzie się zwiększać.

Masa kości to wskaźnik mineralizacji kości. Kobiety w okresie menopauzy, osoby leczone hormonami oraz cierpiące na niską gęstość kości czy osteoporozę, są narażone na zmniejszenie masy kostnej, osłabienie kości oraz częstsze złamania. Wskaźnik masy ciała pozwala określić czy znajdujemy się w grupie ryzyka spowodowanej zbyt niską masą kości. Wskaźnik dla Pani masy ciała 1.9 kg wskazuje na prawidłową mineralizację kości.

Powyższe normy mogłabym dokładniej zinterpretować gdybym posiadała m.in informację na jakim analizatorze miała Pani przeprowadzaną analizę i czy była Pani odpowiednio przygotowana do pomiaru.

Zalecałabym jednak wizytę u specjalisty w celu skonsultowania wyników analizy lub ponownego jej wykonania.

Pozdrawiam,

Dietetyk kliniczny
Anna Kołdon

Ma PAni dużą niedowagę BMI 14 wskazuje na niedożywienie 3-go stopnia czyli wygłodzenie.
Tkanka tłuszczowa 5,8% u kobiety to bardzo mało, woda 80% to z kolei bardzo dużo - zapewne , aby zawyżyć wynik badania wypiła PAni dużo wody przed ważeniem, częsty wybieg osób z zaburzeniami odżywiania. Gdyby odjąć tąodę pewnie BMI byłoby jeszcze niższe.
Wagę można oszukać, analizatora nie bardzo.
Przy tej wadze trudno już oszukać dietetyka i rodzinę, bo widać gołym okiem taki stopień niedowagi.
W tej chwili , przy takich parametrach ryzykuje Pani swoim życiem.

Zachęcam do rozpoczęcia terapii u psychodietetyka.
Życzę dużo zdrowia .
Joanna Arciszewska.